Loading...

Краткая история про Варваровку

Краткая история про Варваровку

Варварівка. Про такі назви учені кажуть – назва антропонімного походження, тобто назва села походить від власної назви людини. У випадку з Варварівкою – не поспориш, дійсно, назва походить від імені Варвара, інші варіанти придумати важко. Жіночими назвами поселення називають не часто, все ж села засновують чи володіють ними чоловіки. Їх ім᾽я і лишається в назві. Але хто ж ця Варвара?

Сьогодні прочитав таке: «Село Варваровка Кременского района Луганской области Украины названо в честь Варвары (Варвары), дочери местного помещика, основавшего село. Село было основано в 1680 году. Единственным сохранившимся свидетелем тех времен является Ильинский собор, построенный в конце 17 века». Це написала людина, яка побувала у Варварівці, і там їй це розповіли. У селі якийсь сільський дядько чи навіть священник міг таке розповісти. Це не дивує. Але й директор Луганського обласного краєзнавчого музею В. І. Висоцький теж писав у своїй книзі «Исторические аспекті топонимов Луганщины», що село засновано в кінці XVII століття. Ну які поміщики могли бути тут в кінці XVII ст.? А що собор тут був з тих часів, так це вже зовсім казкова історія. До Булавинського повстання 1707 р. ніяких поміщиків і власників сіл тут бути не могло. Територію контролювали донські козаки, які й самі не мали постійних поселень, не те, що соборів. У цій місцевості перше постійне поселення Боровський городок було збудовано у 1672 році. І першу церкву у Донбасі було збудовано у лютому 1694 року. А у Варварівці церкву було збудовано у 1789 році.

Академік Гідьденштедт 1 вересня 1774 року, проїжджаючи цією місцевістю, занотував у щоденнику: «В 14-ти верстах від Краснянки вниз по Дінцю лежить Воєводівка, а між нею і Краснянкою слобода Катеринівка; між слободами Боровенька і Краснянка на річці Мечетній, що впадає в річку Красну, посеред красивого лісу… лежить сдобода Варварівка. Всі ці три слободи населені малоросіянами і належать приватним особам».

Варто зауважити, що згадувана Воєводівка в той час знаходилась не там, де зараз, а на лівому березі Борової, приблизно в кілометрі від Дінця. Належала вона «приватній особі» графу і генерал-аншефу Івану Гендрикову. По суті і Варварівка з Катеринівкою, як і ще два села, теж належали графу, але, мабуть, Варварівку і Катеринівку він подарував дочкам, якщо академік пише про приватних осіб у множині.

У графа була велика сім᾽я, крім дружини ще мав четверо синів і шість дочок. От Варварі і Катерині дістались у посаг ці села. Варвара була заміжня за таємним радником О. І. Челіщевим і померла у 1817 році. Катерина у 1764 році у віці 15 років вийшла заміж за графа М. Ф. Апраксіна. Померла вона у 1814 році. А села Катеринівки у 1804 році тут вже не існувало, схоже, що Катерина Апраксіна поїхала з графом далеко звідси. Можливо, в цей час Варвара переселилася в Катеринівку і перенесла назву із собою. Бо в цей час тут відбулося якесь переміщення назв у селах.

Село Катеринівка не збереглося, а от Варварівка і далі зберігає пам᾽ять про графське минуле нашого краю. Тільки ми вже забули історію того часу. І не лише графське, бо з 1784 року деякий час цими селами володів Найясніший князь Потьомкін. Тільки усі ці князі, графи і барони появилися тут не в кінці XVII, а в кінці XVIIІ століття.

Автор публікації: Сергій Каленюк

https://www.facebook.com/groups/slidinasakmi/perma...

Загрузка...
Артем 1312 просмотров

Комментарии 1

0 Ramzes #
14 января 2022 в 15:16
Исходя из того, как жители Варваровки распорядились своими паями, название должно звучать не ВарвАровка а ВАрваровка. (к примеру - получив в пай на несколько человек вполне рабочий куриный комплекс, с находящимися на территории: рабочим и укомплектованным инкубатором, несколькими курятниками, админ зданием и шлакоблочным цехом, эти болваны не придумали ничего лучше, как продать все это на слом, а деньги пропить... ВАрвары...

Данный раздел новостей является площадкой для свободной журналистики. Материалы пользователи загружают самостоятельно. Администрация rubezhnoe.com может не разделять позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов. 

Уважаемые пользователи, просим вас уважительно относиться к собеседникам в комментариях, даже если вы не согласны с их мнением!